Kako na naše vsakdanje življenje vplivajo lažne novice? In kako na demokracijo? Kaj bi novinarji lahko storili za povrnitev zaupanja v svoje delo?
Odgovore na to je ponudila konferenca Vpliv lažnih novic na življenje v Evropski uniji, organizirana ob Časorisovi 10. obletnici. Pozitivni odzivi udeležencev so pokazali, da so prisotni resno sprejeli izziv, ki ga postavljajo lažne novice.
Ob tem so imeli priložnost preizkusiti novo izobraževalno namizno igro Mojstri za medije (Media Masters) in aplikacijo, zasnovano za spodbujanje kritičnega mišljenja pri prepoznavanju zavajanj, manipulacij in dezinformacij.
Ozaveščanje in izobraževanje
Sonja Merljak Zdovc, Časorisova ustanoviteljica, je pri vsem tem izpostavila pomen resnice, zaupanja in odgovornega ravnanja z informacijami v digitalnem prostoru. Poudarila je, da so lažne novice eden največjih izzivov, s katerimi se soočamo v sodobni družbi.
Njeno sporočilo je bilo jasno – zgolj z večjo ozaveščenostjo in izobraževanjem bomo lahko zaščitili evropske demokracije pred vplivom dezinformacij.
Medijska pismenost, vzgoja, mentorstvo
V razpravi so udeleženci delili svoje misli o tem, kako bi lahko mediji ponovno pridobili zaupanje občinstva, ki je zaradi dezinformacij vse bolj zaskrbljeno.
Med ključnimi koraki za to so uvajanje medijske pismenosti v kurikulume šol že od prvega triletja in vzgajanje nove generacije uporabnikov medijev, mentoriranje mladih novinarjev ter sodelovanje med novinarskimi hišami, šolami in univerzami.
Sodelovanje za informirano družbo
Konferenca, ki je potekala pod okriljem evropskega programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV), je zaključila s pomembnim sporočilom, da je za zaščito pred dezinformacijami ključna vključitev vseh – od uporabnikov medijev in novinarjev do izobraževalnih ustanov.
V prihodnosti je treba še naprej spodbujati medijsko pismenost in sodelovanje v boju proti lažnim novicam. Le tako bomo ustvarili bolj informirano in odgovorno družbo.