Kako ugotoviti, ali je vsebina ustvarjena z umetno inteligenco?

petek, 11. 04. 2025

Na spletu vse pogosteje naletimo na fotografije, videoposnetke in besedila, ki so lahko videti povsem pristno, a jih je v resnici ustvarila umetna inteligenca.

Zaradi hitrega razvoja te tehnologije postaja ločevanje med resničnostjo in fikcijo vse težje, sintetične vsebine pa poskušajo pritegniti našo pozornost, vplivati na naša prepričanja, v nekaterih primerih pa nas celo oškodovati.

Vir: DNJD

Vir: DNJD

Orodje za preverjanje znanja in ozaveščanje

Prav zato postajata tako sposobnost prepoznavanja tovrstnih vsebin kot tudi razumevanje generativne umetne inteligence na splošno eni ključnih veščin sodobnega digitalnega državljana.

Pri tem vam lahko pomaga interaktivni kviz Razkrinkaj.ai, ki ga je razvil inštitut Danes je nov dan.

Uporabniki lahko svoje znanje preizkusijo na različnih področjih – prepoznavajo umetno ustvarjene obraze, ugotavljajo pristnost fotografij okolja in razkrivajo značilnosti sintetičnih besedil.

Vir: DNJD

Vir: DNJD

Zakaj je razumevanje teh vsebin ključno?

Kviz ni namenjen le zabavi, temveč tudi izobraževanju.

Poleg vprašanj uporabniki prejmejo razlage in praktične nasvete, ki jim pomagajo razumeti delovanje generativne umetne inteligence in njene učinke na družbo.

Na ta način orodje opozarja na nevarnosti, ki jih lahko prinesejo umetno ustvarjene vsebine – zlasti na področju dezinformacij, manipulacije in spletnih prevar.

Kako dostopati do kviza?

Orodje je brezplačno dostopno na spletnem mestu Razkrinkaj.ai.

Zadnje novice:

Dezinformacije v EU: Kje smo najbolj ranljivi?

Dezinformacije v EU: Kje smo najbolj ranljivi?

Ste razmišljali, od kod prihajajo največje nevarnosti na področju dezinformacij v Evropski uniji in kako se lahko proti njim borimo? Tudi člani projekta DIGI.DR se soočajo s temi izzivi, zato smo organizirali pogovor z dvema vodilnima strokovnjakoma na tem področju.